Upadłość konsumencka: czy to się opłaca?

08 maja 2019

Na tak zadane pytanie – jak w tytule wpisu – odpowiem: zazwyczaj tak. Ale nie można zapominać, że jest to tylko jedna z form oddłużenia, a nie jedyna. Pozbycie się długów poprzez upadłość konsumencką to także utrata całego majątku – jeśli takowy posiadałeś 

I tu mamy już pierwszy wniosek i naszą złotą myśl tegoż mini-bloga:

najbardziej opłacalna będzie upadłość konsumencką dla dłużnika, który nie posiada żadnego majątku!

Dlaczego? Banalne proste: pozbywamy się długów, nic nie tracąc. Z jednym zastrzeżeniem: musimy przed złożeniem wniosku o upadłość konsumencką sprawdzić, czy w niedawnej przeszłości (ostatnie 5 lat) nie dokonaliśmy transakcji, która nie spodoba się w sądzie. Chodzi o wyzbycie się majątku przez daną osobę poprzez darowiznę lub sprzedaż składnika majątku po mocno zaniżonej cenie.  Takie sytuacje oraz ich konsekwencje omówię w jednym z kolejnych wpisów.

Czy to oznacza, że osoba posiadająca np. dom, mieszkanie, czy samochód nie powinna starać się o upadłość konsumencką? Powyższe wymaga dokonania rachunku zysków i strat: w podobnych sytuacjach, szczególnie, kiedy składnikiem majątku dłużnika jest nieruchomość, dość często odradzam klientom pójście w upadłość, ale to już wymaga pełnej analizy danego przypadku. Przykłady na TAK i na NIE w takiej sytuacji przedstawię wkrótce.

  • Wysoka skuteczność
  • Bezpłatna analiza sprawy
  • Uczciwa diagnoza
  • Kompleksowa usługa
  • Rozsądna cena
  • Usługa również dla przesiębiorców
Zamów bezpłatną analizę sprawy!

Wyślij nam swoje dane kontaktowe, a my odpowiemy jak najszybciej i ustalimy termin konsultacji.

Kontakt
Ochrona danych osobowych *
Zabezpieczenie

Gotowy dowiedzieć się więcej?

Po zmianie przepisów dotyczących upadłości konsumenckiej, okres spłaty wierzycieli wydłuży się aż o 48 miesięcy! To dodatkowe 4 lata! Nie pozwól odebrać sobie 4 lat i zgłoś się do nas po bezpłatną wycenę już teraz!